«Фінансові ринки сьогодні: менше шоку, більше прогнозованості», — Олександр Матюшенко

За його словами, сьогодні можна виділити дві проблеми на фінансовому ринку. Перша пов’язана зі зростанням частки ОВДП.

Источник: minfin.com.ua

«Справа в тому, що це зростання є менш ефективним у стимулюванні економічного росту порівняно з кредитуванням. Частка ОВДП і депозитних сертифікатів НБУ зростає в структурі активів банків. Купівля ОВДП опосередковано фінансується НБУ за рахунок рефінансування, а надлишкова ліквідність спрямовується здебільшого на фінансування Мінфіну та державних програм», — ділиться Олександр Матюшенко.

Вирішенням цієї проблеми з боку банків може стати активізація кредитування приватного бізнесу як найбільш ефективного учасника в ланцюжку створення додаткового продукту та зростання ВВП:

«З боку уряду це має бути захист прав кредиторів та інвесторів, а з боку НБУ — макропруденційні інструменти для обмеження банків у фінансуванні уряду. Крім того, необхідне стимулювання ринку корпоративних паперів».

Друга проблема — відсутність вторинного ринку депозитних сертифікатів і міжбанківських процентних SWAP.

«У 2020 році під час локдауну запустили новий інструмент зниження процентних ризиків банків — процентний SWAP. Він розроблявся як інструмент хеджування і спосіб пожвавлення довгострокового кредитування. На цей продукт був високий попит — до 5 млрд гривень. Процентна ставка була низькою. У 2021 році загальна сума заявок у межах аукціону була знижена до 500 млн гривень, а ставка зросла до 8% (+1,5%). З 1 жовтня програму згорнули», — розповідає Олександр Матюшенко.

Щоб вирішити цю проблему, на думку члена правління, необхідно розвивати вторинний ринок процентних SWAP і залучати корпорації, а НБУ виступатиме в ролі маркет-мейкера на ринку процентних SWAP.

Нагадаємо: Форум фінансових директорів — це міні-енциклопедія сучасного фінансового менеджменту. Банк Південний традиційно виступає партнером форуму, який цього року вже у ювілейний, 20-й раз збирає вітчизняну фінансову еліту.

Команда редакторів та авторів проекту Invest2
Разом покращимо інвестиційне майбутнє України

Invest2
Додати коментар